- Port Byron Central School District
- Homepage
Sixty-Second Annual Dana West Recognition Ceremony
The Sixty-Second Annual Recognition Ceremony was held May 24, 2023 at the Old Hickory Farm to honor outstanding students.
The full list of award winners follows:
Junior Awards
Alfred University Scholars Award: Morgan Reif
Clarkson University High School Achievement Award: Janelle Beaumont
Clarkson University High School Leadership Award: Sean Gillmore
Elmira Key Award: Tyler Compson and Kloe Verdi
George H. Ball Community Achievement Award: Janelle Beaumont, Kylee Cordway, Abigail McKay and Katelyn Ware
Le Moyne College Heights Award: Savannah Finn
RIT Business and Leadership Award: Ian Mack
RIT Science and Math Award: Cody Jarabek
RIT Women in STEM Award: Amelia Powers
The Rensselaer Medal: Madison Gillespie
U of R Bausch & Lomb Honorary Science Award: Madison Gillespie
U of R Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award: Amelia Powers
U of R George Eastman Young Leaders Award: Ian Mack
U of R Xerox Award for Innovation and Information Technology: Sean Gillmore
Wells College 21st Century Leadership Award: Lisa Armlin and Anthony DeWolf
Senior Awards
Alumni Awards: Morgan Brown, Nicholas Doerle, John Hargreaves, Colleen Jump, Teisha Morris, Drew Nolan
Arthur R. Carr Memorial Business Award: Drew Nolan
Arthur Wenzel III Memorial Scholarship: Kristen Lang and Nicole Namisniak
Cayuga Community College Presidential Scholarship: Grace Applebee, Maria Burns, Nicholas Doerle, Julia Gislason
Cayuga County Vietnam Veterans of America Chapter 704 Award: Julia Gislason
Dana L. West Award: Morgan Brown
Edward C. Roberts Memorial Scholarship: Grace Applebee and Maria Burns
Erika Brooke Westover Scholarship: Teisha Morris
Fannie Evans Scholarship: Jenna McNally
Frederick E. Tanner Memorial Scholarship: Hannah Uebelman
“Giving Back” Award: Drew Nolan
“Jenna’s” Scholarship: John Hargreaves
Joe Brechue Award: Nicholas Doerle
Krapf Family Birnie Bus Educational Scholarship: John Hargreaves
Leslie B. Lehn Memorial Scholarship: Allyson Michalski
Lila Carr-Frio Scholarship: Teisha Morris
New York State Scholarship for Academic Excellence: John Hargreaves, Colleen Jump and Jenna McNally
Port Byron Booster Scholarships: Alektra Elliott, Luke Green, Mackenzie McDowell and Sean Sincebaugh
Port Byron Teachers’ Association Scholarship: Colleen Jump
Roxie and Rich Smith Memorial Scholarship: Austin Marcuccilli
Sheriff Robert C. Sponable Scholarship: Courtney Michalski and Kateisha Morris
The Catherine Clark Brunell Scholarship: Colleen Jump and Jenna McNally
The Lindy Scholarship: John Hargreaves
The Richard and Madelyn Locastro Memorial Scholarship: Connor Lang and Alexander Patti
Weedsport Rod and Gun Club Scholarship: Grace Applebee and Nicholas Doerle
Wilfred Waterman Memorial Scholarship: Colleen Jump and Jenna McNally